Instagram Twitter Facebook niedziela, 22.09.2019

Crème de la crème światowej kinematografii

WIOSNA FILMÓW rusza już 2. kwietnia. W ciągu ośmiu dni widzowie zobaczą obrazy nagradzane i wyróżniane na najważniejszych światowych festiwalach filmowych w ostatnim czasie. Pokazy odbywać się będą w warszawskim kinie PRAHA, a bilet na każdy seans to koszt tylko 10 złotych.

Głównym gościem WIOSNY FILMÓW będzie zdobywczyni Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym Berlinale - Ildikó Enyedi. Pokaz jej filmu „Dusza i ciało” (On body and soul) na festiwalu będzie polską premierą. Spotkanie oraz pokaz planowane są na 7 kwietnia. 


W trakcie festiwalu zostanie wyświetlonych ponad 60 produkcji, spośród których połowa pokazana będzie przedpremierowo lub pierwszy raz w Polsce. Widzowie zobaczą tegoroczne filmy oscarowe, obrazy nagrodzone na ostatnim festiwalu w Berlinie, Wenecji czy Locarno, a także te, które zdobyły największe uznanie publiczności.

Każdy z ważniejszych festiwali filmowych ma swój charakterystyczny profil doboru filmów do głównych konkursów i poszczególnych sekcji programowych. WIOSNA FILMÓW jest platformą umożliwiającą widzom obejrzenie i samodzielną ocenę obrazów święcących triumfy na najważniejszych festiwalach na całym świecie. A zatem uczestnictwo w tym, co wyznacza trendy w kinie mniej komercyjnym. To swoisty crème de la crème światowej artystycznej kinematografii” – mówi Maciej Zabojszcz, dyrektor festiwalu. – „Dzięki prezentacji obrazów docenionych przez jury, dziennikarzy czy publiczność, stwarzamy widzom możliwość pełnego współuczestniczenia w najważniejszych filmowych wydarzeniach.”

Filmem otwarcia WIOSNY FILMÓW będzie Frantz”, najnowszy obraz Françoisa Ozona, twórcy między innymi takich dzieł jak „Basen” czy „8 kobiet”. Tytuł nominowany był aż w 11 kategoriach do tegorocznych Cezarów. Zdobył nagrodę dla najlepszej młodej aktorki na ostatnim festiwalu w Wenecji. Pokaz na WIOŚNIE FILMÓW będzie jego polską premierą.

Wśród tytułów prezentowanych na festiwalu znajdą się również: „Klient”, „Moonlight”, „La La Land”, „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”, „Jackie”, „Mężczyzna imieniem Ove”, „Aquarius”, a także pokazy premierowe filmów z ostatniego MFF w Berlinie.  

W trakcie festiwalu planowane są również spotkania z twórcami. Głównym gościem WIOSNY FILMÓW będzie zdobywczyni Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym Berlinale - Ildikó Enyedi. Pokaz jej filmu „Dusza i ciało(On body and soul) na festiwalu będzie polską premierą. Spotkanie oraz pokaz planowane są na 7 kwietnia.

W programie WIOSNY FILMÓW największy nacisk kładziemy na wartościowe kino, nagradzane na najważniejszych światowych festiwalach. Dlatego co roku pokazujemy filmy z najważniejszych festiwali takich jak: Cannes, Berlin, Wenecja, Karlowe Wary czy Locarno, a także te wskazane przez Europejską Akademię Filmową i Amerykańską Akademię Filmową” - mówi Michał Myśliński, dyrektor programowy i główny selekcjoner WIOSNY FILMÓW. - „Program uzupełniony zostanie także perełkami z mniejszych imprez, m.in. z Cottbus, Toronto, Mannheim, Rzymu czy Salonik.”

W tym roku organizatorzy festiwalu wspólnie z VoD.pl przygotowali także niespodziankę dla tych, którzy nie będą mogli pojawić się w warszawskim kinie PRAHA. W trakcie WIOSNY FILMÓW, na platformie będzie można zobaczyć wybrane obrazy z festiwalu. Wszystkie filmy dostępne online podczas tegorocznej edycji festiwalu, znajdą się w specjalnej zakładce w serwisie VoD.pl. Wśród prezentowanych obrazów pojawią się między innymi: „Nieznajoma dziewczyna”, „Fritz Bauer kontra Państwo”, „Fukushima, moja miłość”, „Nauczycielka”, „Praktykant”, „Matka”, „W sieci” oraz „24 tygodnie”.


Filmy na WIOŚNIE FILMÓW pokazywane będą w 8 pasmach:

1. TRIUMFATORZY w tym roku w sekcji pokazanych zostanie aż 15 filmów, z czego dwa to polskie premiery, a kolejne cztery będą pokazywane przedpremierowo. Na szczególną uwagę zasługują m.in. „Dusza i ciało” (Złoty Niedźwiedź 2017) czyli oryginalna historia miłosna, urzekająca subtelnością, humorem i niezwykłym podejściem do tematu alienacji. "Mężczyzna imieniem Ove" (ENF, najlepsza komedia), szwedzki komediodramat porównywany z „Lepiej być nie może” i „Gran Torino”. Irański „Klient” czyli tegoroczny zdobywca Oscara, w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, to kolejny tytuł, który pojawi się w programie tegorocznego festiwalu. Festiwalowicze będą mieli również okazję zobaczyć filmy, które już miały swoje polskie premiery: „La la land” (Oscar 2017, 6 statuetek, 8 nominacji), „Toni Erdmann” (EFN, najlepszy film), „Moonlight” (Oscar 2017, 3 nagrody w tym dla najlepszego filmu) czy „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” z Kasią Smutniak w roli głównej (Donatello 2016).

2. MISTRZOWIE REŻYSERII – w paśmie prezentowane będą filmy, które otrzymały nagrodę za reżyserię. Widzowie zobaczą między innymi, nagrodzone ex aequo na MFF w Cannes 2016 za reżyserię: najnowszy film Oliviera Assayasa „Personal shopper” z Kristen Stewart w roli głównej, a także rumuńsko-francusko-belgijski „Egzamin”. W sekcji zaprezentowany zostanie również zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia za reżyserię na ubiegłorocznym MFF w Berlinie film „Co przynosi przyszłość”, z Isabelle Huppert w roli głównej.

3. NAGRODZONE KREACJE AKTORSKIE to pasmo, w którym prezentowane są nie tylko najlepsze role stworzone przez uznanych artystów, ale również przez debiutujących, dobrze zapowiadających się młodych aktorów. Dwa filmy zostaną pokazane przedpremierowo: „Aquarius” z rewelacyjną Sonią Bragą, która za swoją kreację otrzymała nagrody m.in. w Biarritz, Limie i Mar del Plata, a także „Pożegnanie z Europą”, oparta na faktach historia, przedstawiająca schyłkowe lata życia wybitnego austriackiego poety i prozaika żydowskiego pochodzenia, Stefana Zweiga. W sekcji pokazany będzie również ostatni film Pedro Almodóvara „Julieta”, odtwórczyni głównej roli, Emma Suárez, zdobyła hiszpańską nagrodę Goya 2017 w kategorii najlepsza aktorka.

4. OKLASKI DLA SCENARZYSTY w sekcji prezentowane są filmy wyróżnione nagrodami za scenariusz zarówno na festiwalach, jak i przez gildie scenariuszowe. Na tegorocznej WIOŚNIE FILMÓW w paśmie pokazane zostaną między innymi: „Jackie”, historia Jacqueline Bouvier Kennedy, która zdobyła nagrodę za scenariusz na ubiegłorocznym MFF w Wenecji. Grecki „Chevalier”, nagrodzony za najlepszy scenariusz przez Grecką Akademię Filmową, a także francuska komedia „Subtelność”, najlepszy scenariusz na MFF w Wenecji w 2015 r.

5. POLSKIE KINO NA ŚWIECIE - polskie kino coraz bardziej odważnie przebija się do głównego nurtu festiwali światowych. Warto o tym przypominać i zwiększać świadomość sukcesów rodzimych produkcji za granicą. Widzowie w polskiej sekcji zobaczą 10 filmów, m.in. nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na tegorocznym Berlinale „Pokot” Agnieszki Holland, doceniane na wielu festiwalach dokumenty „Komunia” oraz „Wszystkie nieprzespane noce”, a także obsypany nagrodami obraz „Ostatnia rodzina” i „Powidoki” Andrzeja Wajdy. Po wybranych seansach będzie można wziąć udział w spotkaniach autorskich z twórcami oraz odtwórcami głównych ról w filmach. Spotkania, jak co roku, poprowadzi wybitny publicysta tygodnika Polityka i autor książki „Reżyserzy” – Janusz Wróblewski.

6. REWELACJE FESTIWALI, pasmo, które jest istną gratką dla kinomanów, w tym roku obfituje w aż 5 premier. Rewelacje ostatniego Berlinale właśnie na WIOSNIE FILMÓW będą mieć swoje polskie premiery. Będą to następujące obrazy: najnowsza produkcja Martina Provosta „Dwie Kobiety” z Catherine Deneuve i Catherine Frot w rolach głównych, słodko-gorzka opowieść o kryzysie wieku średniegoWilde Maus” (Konkurs Główny), „Ana mon amour” w reż. Calina Petera Netzera, nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem za montaż. Ponadto zaprezentujemy pokazywany w ramach sekcji Panorama brazylijski „Jestem Rosa”. W sekcji pokazane zostaną również takie filmy jak: prezentowane w konkursie głównym na ubiegłorocznym Cannes „Paterson” oraz „Nieznajoma dziewczyna” braci Dardenne czy pokazywany w Sundance obraz „Dzika”.

7. FAWORYCI PUBLICZNOŚCI - w ramach pasma zaprezentowane zostaną filmy, które zdobyły uznanie publiczności podczas ostatnich festiwali filmowych. Tytułem, na który warto zwrócić uwagę jest francusko-belgijska animowana koprodukcja „Nazywam się Cukinia”, która zdobyła między innymi nagrodę publiczności w San Sebastian oraz na Warszawskim Festiwalu Filmowym. Film, który również warto zobaczyć jest „Fukushima, moja miłość”, niemiecki obraz w reżyserii Doris Dörrie, zdobywca 2. miejsca w konkursie publiczności na MFF w Berlinie 2016.

8. PLANETA KONFLIKTU to pasmo specjalne, które co roku łączy wybrana tematyka lub problem. Tym razem widzowie WIOSNY FILMÓW zobaczą obrazy biorące na warsztat problem konfliktów zbrojnych i kryzysów. W sekcji pokazanych zostanie 6 filmów, z czego 2 będą polskimi premierami („Frantz” oraz „Gorzkie żniwa”). Dodatkowo festiwalowicze obejrzą przedpremierowo nowy film Kim Ki-duka „W sieci”, estoński „Na skrzyżowaniu wichrów” oraz nagradzany na wielu festiwalach palestyński „Omar”.


INFORMACJE ORGANIZACYJNE

23. edycja Festiwalu Filmowego WIOSNA FILMÓW odbędzie się w warszawskim kinie PRAHA, w dniach od 2 do 9 kwietnia 2017 r. Cena biletu na jeden seans wynosi 10 złotych. Przedsprzedaż biletów na pokazy festiwalowe rozpocznie się 27 marca 2017 r. Bilety będzie można kupić tylko w kasach kina PRAHA. Festiwal nie prowadzi sprzedaży internetowej.

Szczegółowy program projekcji oraz innych wydarzeń towarzyszących 23. Festiwalowi Filmowemu WIOSNA FILMÓW będzie dostępny na stronach internetowych oraz w kinie PRAHA od 27 marca 2017.