Instagram Twitter Facebook sobota, 28.03.2020

"Do zobaczenia w zaświatach" filmem Otwarcia 24. WIOSNY FILMÓW

5 kwietnia w Warszawie startuje 24. edycja Festiwalu Filmowego WIOSNA FILMÓW. Filmem Otwarcia będzie film w reżyserii Alberta Dupontela "Do zobaczenia w zaświatach", który jest ekranizacją epickiej powieści Pierre'a Lemaitre, uhonorowanej Grand Prix Nagrody Goncourtów określanej mianem „małego Nobla”.

Podczas ostatniej Gali wręczenia Cezarów, która odbyła się 2 marca, obraz został uhonorowany aż pięcioma statuetkami Cezara, w tym nagrodą dla najlepszego reżysera.

Reżyserem filmu Otwarcia 24. WIOSNY FILMÓW jest Albert Dupontel, który w adaptacji powieści wojennej „Do zobaczenia w zaświatach” po raz pierwszy odszedł od komedii, z którą jest najbardziej utożsamiany. Choć nawet przy tak trudnym temacie nie zatracił charakterystycznego pogodnego stylu. Film, w którym również wystąpił w jednej z dwóch głównych ról, spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem przez krytyków i przyniósł mu szereg nominacji do prestiżowych nagród, w tym trzynaście do tegorocznych Cezarów. 

Historia filmu rozpoczyna się tuż przed zakończeniem I Wojny Światowej, w listopadzie 2018 roku. Kilka dni przed zawieszeniem broni Edward Péricourt, niegdyś wzięty artysta, ratuje życie skromnego urzędnika Alberta Maillarda. Obaj mężczyźni wcześniej nie mieli ze sobą nic wspólnego poza wojną, jednak bezsensowny rozkaz ataku wydany przez porucznika Pradelle’a na zawsze splata ich losy w węzeł nieszczęścia.

Jako weterani, Edward i Albert szybko pojmują, że dla powojennej Francji są tylko kłopotem. O wiele cenniejsi okazują się ci, którzy zginęli, nie takie ludzkie wraki, którym wojna zabrała wszystko.

I kiedy wydaje się, że obaj mężczyźni są już straceni dla świata, a triumfatorem będzie Pradelle, który ma zamiar zbić fortunę na zwłokach ofiar wojennych, w przyjaciołach odzywa się duch walki o sprawiedliwość. Zemsta będzie słodka – a do tego pomoże upamiętnić prawdziwych bohaterów narodu...

WIOSNA FILMÓW odbędzie się w Warszawie, w terminie 15 - 22 kwietnia. Organizatorzy, jak co roku, przygotowują przegląd filmów z całego świata, docenionych na najważniejszych światowych festiwalach. Seanse odbywać się będą ponownie w KINIE PRAHA. 
Bilety na każdy pokaz będą kosztowały TYLKO 12 PLN.