Instagram Twitter Facebook niedziela, 22.09.2019

"Do zobaczenia w zaświatach" laureatem Nagrody Publiczności 24. WIOSNY FILMÓW

Publiczność festiwalu, który od 15 do 22 kwietnia odbywał się w warszawskich kinach Praha oraz Amondo, wybrała najlepsze filmy tegorocznej edycji. Największej liczbie osób, podobała się francuska produkcja, film Otwarcia tegorocznej WIOSNY FILMÓW - "DO ZOBACZENIA W ZAŚWIATACH". Reżyserem obrazu jest Albert Dupontel, który otrzymał za ten film nagrodę Cezara za najlepszą reżyserię. 

Drugie miejsce zajął film Wesa Andersona "WYSPA PSÓW", na podium znalazł się również polski tytuł, "NAJLEPSZY" w reżyserii Łukasza Palkowskiego. 

10 najlepszych filmów 24. WIOSNY FILMÓW według Publiczności festiwalu:
1. Do zobaczenia w zaświatach
2. Wyspa psów
3. Najlepszy
4. Twój Vincent
5. 3 billboardy za Ebbing, Missouri
6. Fokstrot
7. Utoya, 22 lipca
8. Cicha noc
9. Lato 1993
10. Niemiłość

"DO ZOBACZENIA W ZAŚWIATACH" jest błyskotliwą ekranizacją bestsellerowej powieści Pierre’a Lemaitre, uhonorowanej Grand Prix Nagrody Goncourtów, określanej mianem „małego Nobla”. Film zdobył m.in. 5 Cezarów. 
 
Listopad 1918. Kilka dni przed zawieszeniem broni Edward Péricourt, obiecujący artysta i syn milionera, ratuje życie skromnego urzędnika Alberta Maillarda. Swój wyczyn przypłaca straszliwym okaleczeniem. Obaj mężczyźni wcześniej nie mieli ze sobą nic wspólnego poza wojną, jednak bezsensowny rozkaz ataku wydany przez porucznika Pradelle’a na zawsze splata ich losy w węzeł nieszczęścia.
 Jako weterani, Edward i Albert szybko pojmują, że dla powojennej Francji są tylko kłopotem. O wiele cenniejsi okazują się ci, którzy zginęli, a nie ludzkie wraki, którym wojna zabrała wszystko.

Kinowa premiera filmu przewidziana jest na 17 sierpnia 2018 roku.

Pokazywany przedpremierowo na WIOŚNIE FILMÓW obraz "WYSPA PSÓW" został również wysoko oceniony przez publiczność, i został uznany drugim najlepszym filmem tegorocznej edycji.  

12-letniego Atariego wychowuje skorumpowany burmistrz japońskiego miasta, Megasaki. Pewnego dnia z powodu szerzącej się psiej grypy wydany zostaje dekret, zgodnie z którym wszystkie domowe psy zostają wygnane na wyspę stanowiącą wysypisko śmieci. Chłopiec traci z tego powodu swoje ukochane zwierzę, jednak nie zamierza tak łatwo się poddać. Wyrusza na poszukiwania pupila, a w trakcie swojej wielkiej wyprawy nie tylko pozna kolejnych czworonożnych przyjaciół, lecz także będzie miał szansę wpłynąć na życie całej prefektury.
Film wszedł do kin w ostatni piątek.

Trzecie miejsce w konkursie Publiczności zdobyła polska produkcja - "NAJLEPSZY" z Jakubem Gierszałem w roli głównej. To oparta na faktach historia wybitnego, ale mało znanego polskiego triathlonisty. Jerzy Górski to rekordzista mistrzostw świata z roku 1990 – tytuł mistrza na dystansie Double Ironman zdobył z czasem 24h 47min 46sek. Zanim jednak doszedł do tak fenomenalnych wyników sportowych przeszedł długą drogę, która naznaczona była m.in. narkomanią i pobytami w więzieniu. Ta przemiana była możliwa nie tylko dzięki trenerom i zawziętości Górskiego, lecz także dzięki dwóm szczególnym kobietom. Nowy film Łukasza Palkowskiego to kolejny przykład na to, że życie może pisać najlepsze scenariusze.

25. Festiwal Filmowy WIOSNA FILMÓW już w kwietniu 2019 roku!