Instagram Twitter Facebook sobota, 28.03.2020

Filmy z tegorocznego Berlinale premierowo na Wiośnie Filmów!

24. edycja Festiwalu Filmowego WIOSNA FILMÓW startuje już 15 kwietnia w Warszawie. Seanse odbywać się będą ponownie w KINIE PRAHA, a bilety na każdy pokaz będą kosztowały 12 PLN.

Jak co roku na festiwalu pokazane zostaną filmy z ostatniego MFF w Berlinie. Sześć z nich będzie miało swoje polskie premiery na WIOŚNIE FILMÓW, a jeden przedpremierę.

Jako pierwsi, widzowie festiwalu zobaczą mi.n. najnowszy obraz wybitnego włoskiego reżysera Ferzana Özpetka "Neapol spowity tajemnicą"("Naples in Veils") oraz pokazywane w konkursie głównym festiwalu "Tranzyt" ("Transit") w reżyserii Christiana Petzolda i "Walc w alejkach" ("In the Aisles"),dramat jednego z najciekawszych młodych reżyserów niemieckich Thomasa Stubera. 

Niemiecki obraz 'Walc w alejkach"który walczył o Złotego Niedźwiedzia na 68. MMF w Berlinie, został uhonorowany Nagrodą Jury Ekumenicznego oraz Nagrodą Gildii Filmowej. Główne role w tym niezwykle romantycznym, a zarazem realistycznym filmie odtwarzają Franz Rogowski, znany z również pokazywanego na Berlinale 2018 "Tranzytu”, oraz Sandra Hüller, gwiazda nominowanego do Oscara „Toniego Erdmanna”.

Najnowszy film Ferzana Özpetka "Neapol spowity tajemnicą" pokazywany był w Berlinie poza konkursem. To mrożący krew w żyłach thriller okultystyczny o niekontrolowanym pożądaniu i brutalnej zbrodni. W rolach głównych występują: siedmiokrotna nominantka do nagród David di Donatello nazywanych włoskimi Oscarami, Giovanna Mezzogiorno („Miłość w czasach zarazy”, „Okna”, „Zwycięzca”) oraz Alessandro Borghi, gwiazda głośnego serialu kryminalnego „Suburra” i dramatu „The Place”, który polscy widzowie mogli ostatnio zobaczyć w kinach.

Kolejnym filmem, który był pokazywany w konkursie głównym Berlinale, i będzie mieć swoją polską premierę na festiwalu WIOSNA FILMÓW, jest niemiecko - francuski dramat"Tranzyt" w reżyserii Christiana Petzolda „Feniksa” i „Barbary”. Bohaterem filmu jest Georg, który w trakcie ucieczki z Francji po inwazji nazistowskiej przejmuje tożsamość zmarłego pisarza, którego dokumenty posiada. Utknąwszy w Marsylii, Georg spotyka młodą kobietę, Marie, desperacko poszukującą zaginionego męża – człowieka, pod którego podszywa się Georg... W filmie występują znakomici niemieccy aktorzy: Franz Rogowski, znany m.in. z „Victorii” Sebastiana Schippera i „Happy End” Michaela Hanekego, oraz aktorskie odkrycie ubiegłego sezonu, Paula Beer, gwiazda historycznego romansu „Frantz” François Ozona.

Kolejnym filmem pokazywanym premierowo podczas 24. WIOSNY FILMÓW będzie bardzo smakowity singapurski "Ramen. Smak wspomnień" ("Ramen shop"). Prezentowany w sekcji Kino Kulinarne 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, to nowy film najsłynniejszego singapurskiego reżysera Erica Khoo, autora „Tatsumi”, „12 pięter” i „Bądź ze mną”.

Widzowie tegorocznej WIOSNY FILMÓW zobaczą również jako pierwsi, francuski dramat w reżyserii Jean Paula Civeyraca "A Paris education", który pokazywany był na MFF w Berlinie w sekcji Panorama. To historia przyjaźni i miłości trójki młodych francuzów, którzy przyjeżdżają do Paryża na studia filmowe na Sorbonie. 

"Season in France" to kolejna premiera na WIOŚNIE FILMÓW. Nowy dramat wielokrotnie nagradzanego czadyjskiego reżysera Mahamata-Saleha Harouna, laureata Nagrody Jury w Cannes za film „Krzyczący mężczyzna”, który jest ważnym głosem w palącym temacie uchodźców. W rolach głównych występują znakomici francuscy aktorzy: Eriq Ebouaney, ceniony również w Hollywood („Królestwo niebieskie”, „Hitman”, „72 godziny”), oraz Sandrine Bonnaire, dwukrotna laureatka Cezara, zdobywczyni nagród na festiwalach w Cannes i Wenecji.

Ostatnim filmem z tegorocznego Berlinale, który zostanie pokazany widzom WIOSNY FILMÓW jest włoski dramat "Ostatnie prosecco hrabiego Ancillotto" (The last prosecco"). Obraz będzie wyświetlony jako przedpremiera. Główną rolę w filmie zagrał znany m.in z głośnego komediodramatu "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie" Giuseppe Battiston. 

Szczegółowy program festiwalu będzie ogłoszony pod koniec marca, a sprzedaż biletów wystartuje na początku kwietnia.