Instagram Twitter Facebook niedziela, 22.09.2019

"Kwiat wiśni i czerwona fasola" zdobywcą Nagrody Publiczności 22. FF WIOSNA FILMÓW

Publiczność 22. Festiwalu Filmowego WIOSNA FILMÓW, który od 15 do 24 kwietnia odbywał się w warszawskich kinach Apolonia i Praha, wybrała najlepszy film tegorocznej edycji. Nagroda Publiczności trafiła do japońskiego filmu pt. "Kwiat wiśni i czerwona fasola" (An) w reżyserii Naomi Kawase. W ubiegłym roku film zdobył nagrody publiczności na festiwalach w Sao Paulo i Cork.

"Kwiat wiśni i czerwona fasola" trafi do polskich kin latem tego roku. W maju i czerwcu będzie można go zobaczyć przedpremierowo w kinach studyjnych w ponad 15 miastach Polski w trakcie tegorocznej edycji Festiwalu WIOSNA FILMÓW w POLSCE.

 "Kwiat wiśni i czerwona fasola" to doceniana przez krytykę na całym świecie oda do prostych życiowych przyjemności oraz przepięknej przyjaźni. Obraz pokazywany na tegorocznym festiwalu WIOSNA FILMÓW w sekcji "Faworyci publiczności", to między innymi film otwarcia sekcji Un Certain Regard na 68. MFF w Cannes, a także zdobywca nagród na wielu międzynarodowych festiwalach.

Na podium, obok japońskiej fabuły, znalazły się dwa znakomite dokumenty: "Hannah: Buddhism's untold journey", opowieść o Hannah Nydahl, kobiecie, dzięki której buddyzm tybetański stał się znany na Zachodzie. Film zwyciężył w kategorii „Najlepszy dokument pełnometrażowy” na tegorocznym International Filmmaker Festival of World Cinema w Londynie. Zdobył również nagrodę publiczności na festiwalu Los Angeles, a także na Indian Cine Film Festival otrzymał nagrodę za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.

Na trzecim miejscu znalazł się film "Sól ziemi" (Le sel de la terre),który opowiada o życiu Sebastiao Salgado jednego z najsłynniejszych fotografów na świecie. Widz poznaje Salgado z perspektywy jego syna Juliano oraz Wima Wendersa, współreżysera filmu i fotografa.Nagrodzony przez publiczność na festiwalu w San Sebastian w 2014 r. W ubiegłym roku zdobył francuskiego Cezara dla najlepszego dokumentu i był nominowany do Oscara w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny”

W pierwszej dziesiątce w głosowaniu publiczności WIOSNY FILMÓW najwięcej punktów zdobyły filmy:
1. Kwiat wiśni i czerwona fasola
2. Hannah: Buddhism's untold journey
3. Sól ziemi
4. Młodość
5. Pokój
6. Mustang
7. Syn Szawła
8. Wszyscy albo nikt
9. W objęciach węża
10. Fukushima, moja miłość

Film "Kwiat wiśni i czerwona fasola" znalazł się również w programie tegorocznej edycji festiwalu WIOSNA FILMÓW w Polsce, która właśnie się rozpoczęła, i potrwa do końca czerwca.
WIOSNA FILMÓW zagości do kin:

Sokół” Nowy Sącz: 23-29 kwietnia 2016„Kino Świt”, Czechowice Dziedzice: 29 kwietnia – 05 maja 2016
Oświęcimskie Centrum Kultury”, Oświęcim: 30 kwietnia -7 maja 2016
Wejherowskie Centrum Kultury”, Wejherowo: 29-30 kwietnia oraz 1-3 maja
Zorza” w Rzeszowie od 5 maja 2016
„Janosik”, Żywiec: 11 maja 05 – 22 czerwca 2016
Charlie” w Łodzi: 13-15 maja 2016
„Klub Żak”, Gdańsk: 13 – 19 maja 2016
„Bytomskie Centrum Kultury” w Bytomiu: 17-24 maja 2016
Forum” Białystok: 27 maja – 2 czerwca 2016
„Stylowy”, Zamość: 26 maja 2016 – 2 czerwca 2016
„Centrum Kultury Muza”, Lubin: 27 maja – 9 czerwca 
„Kino Meduza”, Opole: 20-29 maja 
„Rejs”, Słupsk: 12 czerwca 2016

Lista kin studyjnych, w których pojawią się wiosenne filmy stale się powiększa.

Pełen program tu: KLIK >>

Kolejna, 23. edycja Festiwalu Filmowego WIOSNA FILMÓW już za rok. Zapraszamy!