Instagram Twitter Facebook niedziela, 22.09.2019

Najnowsze trendy w kinie na Wiośnie Filmów

Widzowie tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego WIOSNA FILMÓW będą mieli szansę zobaczyć około 70 filmów, z których ponad połowa pokazana będzie na polskich ekranach po raz pierwszy lub przed premierą kinową. To obrazy nieprzeciętne, nagradzane i oklaskiwane na międzynarodowych festiwalach filmowych.


22. Festiwal Filmowy WIOSNA FILMÓW odbędzie się w dniach 15 - 24 kwietnia. Seanse odbywać się będą w warszawskich kinach PRAHA oraz APOLONIA. Bilety na każdy pokaz będą kosztowały tylko 8 PLN.

 

WIOSNA FILMÓW to jedna z najciekawszych cyklicznych imprez kulturalnych w Warszawie, dająca widzom możliwość zobaczenia najlepszych filmów, docenionych przez jurorów, widzów i krytyków na całym świecie. W tym roku, zaledwie dwa miesiące po premierze festiwalowej, na WIOŚNIE FILMÓW będzie można zobaczyć uhonorowany Złotym Niedźwiedziem oraz Nagrodą Jury Ekumenicznego na tegorocznym Berlinale film Fuocoammare. Ogień na morzu (Fuocoammare) w reżyserii mistrza dokumentu społecznego - Gianfranco Rosiego.

A to dopiero początek kinowych atrakcji. Organizatorzy Festiwalu zapewniają, że podczas tegorocznej edycji nie zabraknie ani ciekawych filmów, ani spotkań z wybitnymi twórcami.


Filmy będą pokazywane w dziewięciu pasmach:

1. TRIUMFATORZY – w ramach tego pasma zaprezentowane zostaną filmy wyróżnione głównymi nagrodami na ubiegłorocznych i tegorocznych festiwalach. Tutaj na szczególną uwagę zasługuje wspomniany już film Gianfranco Rosiego, a także zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia oraz nagrody FIPRESCI na tegorocznym festiwalu w Berlinie Śmierć w Sarajewie(Smrt u Sarajevu). Oba filmy będą pokazane w Polsce premierowo.


2. MISTRZOWIE REŻYSERII – w paśmie prezentowane będą filmy, które otrzymały nagrodę za reżyserię. Widzowie zobaczą, między innymi, ostatni film Andrzeja Żuławskiego Kosmos” (Cosmos), nagrodzony w 2015 roku Srebrnym Lampartem na MFF w Locarno. Warto też zwrócić uwagę na filmBelgica” (Belgica), najnowsze dzieła Feliksa Van Groeningena, reżysera przejmującego obrazu „W kręgu miłości”. Zaprezentowany zostanie równieżzdobywca Srebrnego Niedźwiedzia za reżyserię na tegorocznym MFF w Berlinie film Co przynosi przyszłość” (L’avenir).

 

3. NAGRODZONE KREACJE AKTORSKIE – pasmo, w którym wyróżniony jest kunszt aktorski. Najlepsze role stworzone przez uznanych, ale też i przez debiutujących, dobrze zapowiadających się aktorów. Na szczególną uwagę zasługuje francuski obraz Z podniesionym czołem (La tête haute), który zdobył dwa Cezary 2016 w kategorii Najlepszy aktor drugoplanowy oraz Najbardziej obiecujący aktor. Grecki Chevalier” (Chevalier) to kolejna perła tegorocznej WIOSNY FILMÓW, oryginalna komedia nagrodzona na wielu festiwalach, w tym na MFF w Sarajewie, gdzie zdobyła nagrodę dla całego zespołu aktorskiego. Obraz jest najnowszym dziełem czołowej twórczyni „greckiej nowej fali” - Athiny Rachel Tsangari. Podczas WIOSNY FILMÓW zostanie zaprezentowany również zdobywca tegorocznego Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie w kategorii Najlepszy aktor dla Majda Mastoura za rolę w filmie Hedi” (Inhebbek Hedi).

 

4. OKLASKI DLA SCENARZYSTY - w ramach pasma zaprezentowane zostaną filmy wyróżnione nagrodami za scenariusz zarówno na międzynarodowych festiwalach filmowych, jak i przez gildie scenariuszowe. W tym roku jako film otwarcia tegorocznej WIOSNY FILMÓW zaprezentowana zostanie Subtelność (L'hermine), która została uhonorowana nagrodą za najlepszy scenariusz na MFF w Wenecji w 2015 r.

 

5. POLSKIE KINO NA ŚWIECIEpolskie kino coraz bardziej odważnie przebija się do głównego nurtu festiwali światowych. Warto o tym przypominać i zwiększać świadomość sukcesów rodzimych produkcji za granicą. Widzowie będą mogli zobaczyć np. Córki DancinguLetnie przesilenie czy 11 minut. Po większości polskich filmów planowane są spotkania z twórcami.

 

6. KONFRONTACJE I UNIKI – LABIRYNTY ROZLICZEŃ Z NAZIZMEM WE WSPÓŁCZESNEJ KINEMATOGRAFII NIEMIECKIEJ – to pasmo wyjątkowe: cykl projekcji filmowych i paneli dyskusyjnych, poświęconych postawom społeczeństwa niemieckiego wobec tragicznego dziedzictwa nazizmu. Pasmo będzie próbą przekrojowego pokazania filmowego ujęcia tej tematyki oraz przybliżenia widzom w Polsce początków zaistnienia problemu w niemieckim społeczeństwie, a także dostrzeżenia różnorodności jego postaw.Pasmu towarzyszyć będą spotkania i panele dyskusyjne z udziałem wybitnych historyków z Polski i Niemiec, podczas których zostaną rozwinięte wątki poruszane w filmach.

W ramach pasma widzowie zobaczą, między innymi, premierowy pokaz filmuFritz Bauer kontra Państwo” (Der Staat gegen Fritz Bauer), wyróżniony Nagrodą Publiczności na MFF w Locarno. To trzymający w napięciu dramat o polowaniu na Adolfa Eichmanna, zwanego też architektem Holokaustu”.

 

7. REWELACJE FESTIWALI – istna gratka dla kinomanów, w tym roku pasmo obfituje w wyśmienite premiery. Wśród filmów pokazywanych w tej kategorii, warto wymienić dramat Wojna” (Krigen) nominowany do tegorocznego Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, tragikomedięWszyscy albo nikt” (Nous trois ou rien) czyli nominowany do Cezara 2016 debiut Kheirona - popularnego nad Sekwaną komika irańskiego pochodzenia oraz Szermierza” (Miekkailija), nominowanego do tegorocznych Złotych Globów i określanego przez krytykę mianem najlepszego fińskiego filmu dekady.

 

8. DOCENIONE PRZEZ KRYTYKÓW - często zdarza się, że nagrody przyznane przez dziennikarzy są rozbieżne z nagrodami przyznanymi przez jury. W tym paśmie będzie można zobaczyć między innymi: nominowanego do Oscara Mustanga (Mustang) oraz Zabójczynię (Nie Yin Niang) – laureatkę nagrody FIPRESCI dla najlepszego nieanglojęzycznego filmu 2015r.

 

9. FAWORYCI PUBLICZNOŚCIw ramach pasma zaprezentowane zostaną filmy, które zdobyły uznanie publiczności podczas ostatnich festiwali filmowych. Film, który warto zobaczyć, to między innymi Kwiat wiśni i czerwona fasola (An) oklaskiwany przez widzów na MFF w Cork, Sao Paulo czyMelbourne. Wartymi uwagi są również czeski Fair Play” (Fair Play) orazFukushima moja miłość (Gruesse aus Fukushima), niemiecki obraz, który zdobył 2. miejsce w Konkursie Publiczności na MFF w Berlinie 2016.