Instagram Twitter Facebook sobota, 28.03.2020

"Obietnica poranka" już w kinach!

"Obietnica poranka", porywająca adaptacja bestsellerowej autobiografii Romaina Gary’ego, wybitnego francuskiego pisarza polskiego pochodzenia, już w kinach!

Romain Gary urodził się w Wilnie jako Roman Kacew, by następnie przenieść się wraz z matką Niną do Warszawy, a stamtąd do Nicei. Kiedy wybuchła wojna, bohater zaciągnął się do francuskich sił zbrojnych, w których służył jako pilot.

Po wojnie rozpoczął karierę dyplomatyczną. Podróżując po całym świecie, wielokrotnie odwiedzał Polskę, do które żywił, jak sam przyznawał, szczególny sentyment. W połowie lat 40. zaczął pisać powieści pod pseudonimem. W sumie opublikował ich ponad 30, a także wiele opowiadań i esejów. Film jest opowieścią o jego relacjach z ukochaną matką – zaborczą i ambitną, ale też niesłychanie inspirującą osobą, która w dużej mierze stworzyła Romaina – pisarza.

W rolę Kacewa/Gary’ego wcielił się niezwykle popularny nad Sekwaną Pierre Niney („Frantz”, „Miłość po francusku”), a jego matkę Ninę zagrała niezrównana Charlotte Gainsbourg. Znana aktorka i piosenkarka specjalnie do tej roli nauczyła się mówić po polsku! W epizodach wystąpili natomiast znakomici polscy aktorzy tacy jak: Katarzyna Skarżanka, Marta Klubowicz czy Piotr Cyrwus.

"Obietnicę poranka" można było przedpremierowo oglądać na 24. Festiwalu Filmowym Wiosna Filmów. Teraz adaptacja autobiografii Gary'ego prezentowana jest już w dobrych polskich kinach.