Instagram Twitter Facebook niedziela, 22.09.2019

Ostatni weekend 23. edycji WIOSNY FILMÓW przed nami!

Przed festiwalowiczami ostatnie trzy dni filmowego maratonu, który zapowiada się znakomicie. Na szczególną uwagę zasługuje pokaz filmu Dusza i ciało, zdobywcy Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym Berlinale. Reżyserka filmu - Ildikó Enyedi będzie gościem specjalnym festiwalu, z którą spotkanie odbędzie się zaraz po seansie, zaplanowanym na 7 kwietnia, na godzinę 20:30. 

Ostatni weekend festiwalu to przede wszystkim mnóstwo premier i spotkań z twórcami. 

WIOSNA FILMÓW trwa do 9 kwietnia w warszawskim kinie PRAHA. Bilety na każdy pokaz kosztują tylko 10 PLN. W sobotę i niedzielę seanse festiwalowe rozpoczynają się już o 14:00. 

Podczas trwającego od ubiegłej niedzieli Festiwalu Filmowego WIOSNA FILMÓW, widzowie mieli szansę zobaczyć już kilkadziesiąt filmów, z których większość pokazywana była na polskich ekranach po raz pierwszy lub przed premierą kinową.
 
W ostatnich dniach odbyły się między innymi pokazy: „Klienta” czyli tegorocznego zdobywcy Oscara 2017 w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, „Aquariusa” z rewelacyjną Sonią Bragą, która za swoją kreację otrzymała nagrody m.in. w Biarritz, Limie i Mar del Plata.

Widzowie mieli szansę zobaczyć także Mężczyznę imieniem Ove", obraz nagrodzony statuetką dla najlepszej europejskiej komedii na ostatniej gali ENF we Wrocławiu oraz nominowany w dwóch kategoriach do Oscara. Film będzie pokazywany również w niedzielę 9 kwietnia, na pierwszy festiwalowy seans sprzedały się wszystkie bilety. 

Natomiast w sobotę pokazany zostanie jeszcze raz film otwarcia 23. edycji WIOSNY FILMÓW, czyli "Frantz". To najnowszy obraz Françoisa Ozona, twórcy "Basenu" czy "8 kobiet", który nominowany był aż w 11 kategoriach do tegorocznych Cezarów! Zdobył również nagrodę dla najlepszej młodej aktorki na ostatnim festiwalu w Wenecji. Na pokaz 2 kwietnia, który był różwnież polską premierą filmu, wyprzedane zostały wszystkie bilety.


Ostatni weekend WIOSNY FILMÓW to przede wszystkim możliwość zobaczenia absolutnie premierowo w Polsce, filmów które pokazywane były na ostatnim MFF w Berlinie. Na uwagę zasługuje najnowsza produkcja Martina Provosta „Dwie Kobiety z Catherine Deneuve i Catherine Frot w rolach głównych, obraz Ana, mon amourw reżyserii Calina Petera Netzera, nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem za montaż. Ponadto zaprezentowany zostanie brazylijski dramat „Jestem Rosa, który pokazywany był w ramach sekcji Panorama, a także wspomniany już wcześniej laureat Złotego Niedźwiedzia, obraz Dusza i ciało”.

Swoje przedpremierowe pokazy będą mieć również: obraz „24 tygodnie” czyli zwycięzca ubiegłorocznego festiwalu w Ostendzie, laureat nagrody Stowarzyszenia Niemieckich Kin Artystycznych na Berlinale 2016 oraz nominowana do Oscara 2017 animacja Nazywam się Cukinia, która została uhonorowana Europejską Nagrodą Filmową 2016 dla najlepszego filmu animowanego, a także niemiecki film Dzika” pokazywany na ubiegłorocznym festiwalu Sundance.
 
Widzowie zobaczą również zdobywcę Oscara 2017 dla najlepszego filmu - „Moonlight”, pokazywany na zeszłorocznym MFF w Cannes głośny obraz Paterson czy nominowany do Oscara, Złotego Globu i BAFTA „Toni Erdmann”. 


Trzonem programu Festiwalu jest przegląd wybranych produkcji z najważniejszych festiwali na świecie m.in. w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlowych Warach, Locarno, Montrealu, San Sebastian, Toronto czy Sundance. Program uzupełniony został także obrazami z mniejszych festiwali m.in. z Cottbus, Mannheim, Rzymu czy Salonik, a także filmami wskazanymi przez Europejską Akademię Filmową i Amerykańską Akademię Filmową.