Instagram Twitter Facebook niedziela, 22.09.2019

Polska premiera filmu "DZIEDZICZKI" na 24. Wiośnie Filmów!

Polska premiera „DZIEDZICZEK” - zdobywcy dwóch Srebrnych Niedźwiedzi oraz Nagrody FIPRESCI na Berlinale - już 19 kwietnia na WIOŚNIE FILMÓW. Tego dnia w programie również m.in. spotkania z Jowitą Budnik, Dorotą Kobielą oraz pokaz przedpremierowy francuskiego dramatu "120 UDERZEŃ SERCA".
 

W czwartek, 19 kwietnia na WIOŚNIE FILMÓW pokazanych zostanie w sumie 10 filmów: 2 polskie premiery, 3 przedpremiery oraz 5 filmów sezonu.

Na szczególną uwagę zasługuje obsypany nagrodami na ostatnim MFF w Berlinie (Srebrny Niedźwiedź dla najlepszej aktorki oraz najlepszego reżysera, Nagroda FIPRESCI), debiut fabularny paragwajskiego reżysera Marcelo Martinessiego – „DZIEDZICZKI”, który podczas Festiwalu WIOSNA FILMÓW będzie mieć swoją polską premierę. To feministyczne kino LGBT o uniwersalnej potrzebie wolności i samospełnienia. 

Akcja „DZIEDZICZEK” rozgrywa się w stolicy Paragwaju, Asunción. Chela i Chiquita są potomkiniami bogatych rodów, mieszkającymi w okazałej posiadłości od ponad 30 lat. Kiedy narastające długi zmuszają je do zmierzenia się z nową rzeczywistością, Chela zaczyna świadczyć lokalne usługi taksówkarskie. Jedną z jej pasażerek jest pełna życiowego optymizmu - Angy. Pod jej pływem zamknięta w sobie Chela zrzuca skorupę i rozpoczyna osobistą, intymną rewolucję.

W czwartek polską premierę będzie mieć również nowy film Jean-Paula Civeyraca „Z PERSPEKTYWY PARYŻA”, pokazywany w sekcji Panorama tegorocznego Berlinale, który przedstawia historię młodych przyjaciół odkrywających tajemnice życia i sztuki. Obraz pokazywany będzie w Kinie AMONDO.
 
Przedpremierowo pokazane zostaną 3 filmy, wszystkie w Kinie PRAHA. Widzowie będą mogli zobaczyć głośny dramat „120 UDERZEŃ SERCA”, który zdobył m.in. Grand Prix oraz Nagrodę FIPRESCI na MFF w Cannes 2017, 6 statuetek CEZARA, w tym za najlepszy film i najlepszy scenariusz oryginalny.  Ponadto tego dnia na festiwalu dwie przedpremiery będą mieć włoskie obrazy: oparty na prawdziwych wydarzeniach dramat z gwiazdą „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” - „PO LATACH” oraz wytrawna komedia kryminalna oparta na bestsellerowej powieści Fulvio Ervasa - „OSTATNIE PROSECCO HRABIEGO ANCILLOTTO”.