Instagram Twitter Facebook sobota, 16.02.2019

Klub Żak

Adres kina: ul. Grunwaldzka 195/197, Gdańsk | tel.: 58 344 05 73 w. 117 | http://klubzak.com.pl/
Klub ŻakKlub Żak

Klub Żak jest jednym z najstarszych ośrodków kultury w Polsce. Powstał w 1957 roku jako Klub Studentów Wybrzeża Żak. Właśnie temu miejscu Zbyszek Cybulski i Bogusław Kobiela wraz z gronem wspaniałych przyjaciół działających w studenckich teatrzykach dali swój talent, inwencję i sławę. Od 1991 roku Klub Żak z inicjatywy władz miasta funkcjonuje w ramach nowej formuły - jako miejska instytucja kultury, nadal czerpiąc z dziedzictwa oraz doświadczeń przeszłych pokoleń żakowców.

Klub Żak to wielkomiejskie centrum kultury, nowoczesny Arthouse prowadzący pod jednym dachem działalność muzyczną, teatralną, filmową oraz wystawienniczą, organizujący przeglądy filmowe, koncerty, imprezy muzyczne, przedstawienia, warsztaty teatralne, taneczne, wystawy i szereg projektów, które zachęcają nie tylko młodych ludzi do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym Trójmiasta. 

Mając to wszystko, klub realizuje program kulturalny na wysokim poziomie i wyraźnie sprofilowany: kino europejskie, azjatyckie i latynoamerykańskie, muzyka jazzowa i szeroko pojęta muzyka alternatywna oraz najróżniejsze fuzje tych gatunków, teatr tańca, butoh, polska awangarda. To właśnie ta wyrazistość procentuje znakomitą frekwencją. „Okrętami flagowymi” klubu są Międzynarodowy Festiwal Jazz Jantar i Gdański Festiwal Tańca (dawniej: Gdańska Korporacja Tańca). „Polska The Times - Dziennik Bałtycki” (6.11.2007) pisał:ostatnie pięćdziesiąt lat kultury w Trójmieście bardzo trudno wyobrazić sobie bez Klubu Żak (...) Żak jest wciąż klubem przez duże K (...). Podobnie jak kiedyś unika kiczu i łatwizny. Stawia na kulturę ze znakiem jakości.

Na frekwencyjny sukces Klubu Żak pracują także: niebanalna, nowoczesna i funkcjonalna architektura, doskonała lokalizacja (przy głównej arterii Trójmiasta, w środku dynamicznie rozwijającego się Wrzeszcza, wyrastającego na centrum Gdańska). Przez klub codziennie przewija się od kilkudziesięciu do kilkuset osób. Poza działalnością kulturalną i edukacyjną Klub Żak prowadzi działalność gastronomiczną i biuro kwater studenckich.

 

Wydarzenia i pokazy w kinie