Instagram Twitter Facebook wtorek, 21.11.2017

Strefa Scenarzysty

Strefa Scenarzysty to cykliczna impreza edukacyjna, mająca na celu promowanie wiedzy i umiejętności warsztatowych w zakresie pisania scenariuszy. Stara się wypełnić lukę w edukacji scenariuszowej, która praktycznie poza szkołami filmowymi jest nieobecna. Ma to na celu zwrócenie uwagi na znaczenie scenariusza w procesie produkcji filmu i podnoszenie tym samym prestiżu zawodu scenarzysty.


STREFA SCENARZYSTY NA 23. FESTIWALU FILMOWYM WIOSNA FILMÓW

UTRACONA CZEŚĆ KATARZYNY BLUM

Niemcy, 1975, 106 min.

Tytuł oryginalny: Die Verlorene Ehre der Katharina Blum

Reżyseria: Volker Schlöndorff i Margarethe von Trotta, przy współpracy Heinricha Bölla

Scenariusz: Volker Schlöndorff i Margarethe von Trotta

6.04 [czwartek] 18:00 SALA NR 3


Akcja filmu rozgrywa się w nadreńskiej metropolii w połowie lat 70. XX w. W Niemczech Zachodnich była to dekada terroryzmu. Bystra i wrażliwa gospodyni domowa, Katarzyna Blum, zakochuje się na przyjęciu karnawałowym w młodym przestępcy, uciekającym przed policją. Jej krótki związek ze ściganym przykuwa uwagę policji, czyniąc z Katarzyny temat bezlitośnie wykorzystywany przez żądne sensacji brukowce. Kiedy funkcjonariusze próbują mężczyznę aresztować, Katarzyna pomaga mu w ucieczce, co stawia ją w kręgu podejrzanych. Jedna z wysokonakładowych bulwarówek,  przy współdziałaniu prokuratury i policji, rozpoczyna kampanię, w której życie Katarzyny przedstawiane jest w fałszywym świetle i poddawane manipulacji. Pozostawiona sama sobie, pozbawiona szans w starciu z prasową nagonką, postanawia wziąć sprawy we własne ręce. Film jest staranną adaptacją prozy niemieckiego noblisty Heinricha Bölla i echem w dyskusji na temat odbioru publicznego działalności grupy Baader-Meinhof.


6 kwietnia, 19:45, SALA NR 3 

Wstęp wolny

Mowa pogardy i alternatywne fakty, czyli o medialnej i społecznej odpowiedzialności za słowo.

Zarówno w powieści „Utracona cześć Katarzyny Blum”, jak i filmie, można odnaleźć wiele aktualnych tematów, takich jak bezbronność wobec środków masowego przekazu, czy mechanizmy eskalowania werbalnej i psychicznej przemocy. Jaką odpowiedzialność ponoszą media za rzeczywistość społeczno-polityczną? Jak w czasach post-prawdy media mogą dbać o nastroje społeczne, zapewniając jakość i rzetelność informacji? Itd.

W debacie udział biorą: Magdalena Chrzczonowicz (sekretarz redakcji OKO.press), Joanna Grabarczyk (kampania HejtStop), Jan Świerszcz (Fundacja na rzecz Różnorodności Społecznej, Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej, Kampania Przeciw Homofobii), Roman Kurkiewicz (Collegium Civitas).

 

Pokaz filmu i dyskusja zorganizowane przez Fundację im. Heinricha Bölla we współpracy z Festiwalem Wiosna Filmów to element obchodów setnej rocznicy urodzin noblisty, Heinricha Bölla.


8 kwietnia, 16:00, SALA NR 3 

Debata odwołana.

 


Znajdź nas na Facebooku: facebook.com/strefascenarzysty.

Pytania prosimy kierować na adres: strefa@ruchomeobrazy.pl